Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

6. 4. 2016

Čísla a fakta mistrovských Poděbrad

Tradiční místo, tradiční termín, tradiční účastníci. Sobota kolem poloviny dubna patří na lázeňské kolonádě středočeských Poděbrad sportovním chodcům. Zde je pár zajímavých statistik z pohledu mistrovského závodu.

Polabské lázně ve středních Čechách jsou s historií chůze u nás silně spojeny, ačkoli je tradiční padesátikilometrový závod z Prahy do Poděbrad již minulostí. Kvůli snaze standardizovat disciplíny mimo dráhu by výkony z takto vzdáleného startu a cíle ani nebyly uznány pro statistiky, potažmo kvalifikační limity. Národní šampionát na delší z tratí se v posledních letech přesunul na východ od našich hranic – koná se v rámci zavedeného mítinku v Dudincích. V Poděbradech zůstala dvacítka, přičemž podobně jako v případě „sousedních" lázní na Slovensku jsou mistrovské závody součástí větších celků, konkrétně mítinku evropského okruhu a mezistátního utkání.

Místa konání, proměny tratí, pořadatelé

Premiéru mělo MČR v chůzi na 20 km pro mužskou kategorii v roce 1970, ovšem již o ročník dříve se dělily medaile podle pořadí na československém šampionátu. Se zahrnutím výpadku v roce 1979 se muži o víkendu utkají o tituly na 20km trati po sedmačtyřicáté. Ženy poprvé bojovaly o tituly v roce 1984, prvních 18 let to však bylo na deseti kilometrech. Premiéra na dvacítce je čekala až v roce 2001, letošní ročník na této trati tak pro ně má pořadové číslo šestnáct.

Poděbrady „hostily na 20 kilometrů mistrovsky" dvacetkrát chodkyně a třináctkrát chodce. Nadvládu středočeských měst podtrhuje Český Brod se šesti šampionáty mužů a především Brandýs nad Labem, kde se medaile rozdělovaly 7x ženám a 8x mužům, jejichž závod vedl po další tradiční trase z Prahy.

Šampioni, medailisti, rekordmani

Pomyslným králem v počtu titulů je Jiří Malysa, jenž nasbíral celkem osm prvenství, královnou pak Barbora Pitáková, která všech šest zlatých získala pod dívčím jménem Dibelková. Za Malysou následuje Miloš Holuša se sedmi triumfy, na Pitákovou se dotáhla na rozdíl jednoho titulu Lucie Pelantová, aktuálně tedy majitelka pěti zlatých. Čtyřikrát stáli nejvýše při MČR Alexandr Bílek, Ivo Piták, Jana Zárubová.

Pokud jde o medailovou šíři, zde jasně vévodí dvojice Holuša – Malysa, jen v obráceném gardu než v počtu titulů. Miloš Holuša zaokrouhlil mimořádnou kolekci na dvacet, jeho dlouholetý souputník Jiří Malysa vybojoval podobně impozantních šestnáct cenných kovů. Nikdo další zatím nedosáhl dvojciferného součtu, přesto jsou devět medailí Huberta Sonnka a osm Miloslava Lapky. Nejúspěšnější ženou je v tomto směru Lucie Pelantová s devíti cennými kovy. Za ní je Monika Choděrová, která jich dokázala posbírat osm, stejně jako Hana Herberová.

Držitelem rekordu mistrovství je mezi muži Jiří Malysa s časem 1:20:47 z roku 2001, za nímž následuje čtveřice výkonů z mimořádného ročníku 1997, pod 1:22 tu zašli Tomáš Kratochvíl (1:21:36) a Miloš Holuša (1:21:58). Malysův třináct let starý výkon je pohříchu i posledním příspěvkem do elitní desítky chodců MČR, kterou uzavírá Ján Dzurňák naopak výkonem s nejstarším datem, 1980.

Ženské maximum drží Anežka Drahotová svým časem 1:29:43 z roku 2014. Druhou nejrychlejší ženou je Lucie Pelantová, která zašla o rok dříve 1:32:08. Tehdy překonala osm let starý rekord Barbory Dibelkové, která momentálně figuruje na třetí pozici v této historické statistice.




Generální partner
Českého atletického svazu




Oficiální partneři ČAS




Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce