Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

8. 4. 2017

Poděbradské triumfy pro Linkeho a Galvisovou

Ve středočeském lázeňském městě proběhl jubilejní 85. ročník chodeckého mítinku Poděbrady walking, kterému kralovali Němec Christopher Linke a Kolumbijka Viviana Sandra Galvisová. Republikovými šampiony se stali Lukáš Gdula a Anežka Drahotová.

V závodě mužů byla prvních pět kilometrů na čele pětičlenná skupinka, kde nechyběl žádný z favoritů. Jako první z ní vypadl Ir Robert Heffernan. V polovině trati už se zúžila jen na tři borce. Záhy se však odtrhl Němec Christopher Linke, který začal stupňovat tempo a žádný ze soupeřů nedokázal reagovat. Jeho náskok se neustále zvyšoval a na patnáctém kilometru činil přes třicet vteřin na druhého Francouze Kevina Campiona. V závěrečných kilometrech dokázal Němec ještě zrychlit a došel si pro vítězství ve skvělém novém osobním rekordu 1:18:59. Navázal tak na svůj poděbradský primát z roku 2015. Osobák si vylepšil i druhý Francouz Kevin Campion, jenž prošel cílem za 1:20:28. Famózním finišem na závěrečných dvou kilometrech si došel pro bronz další Němec Hagen Pohle (1:21:41), který tak vylepšil šestá místa z předešlých dvou ročníků. Těsně pod stupni vítězů skončil Jihoafričan Wayne Snyman (1:22:01). Elitní pětici uzavřel Karl Junghannss z Německa (1:22:40) Nejlepším českým závodníkem byl dle očekávání čtyřiadvacátý Lukáš Gdula (1:31:49).

Rozhovor s Christopherem Linkem naleznete ZDE

Ženské klání bylo tentokrát v režii kolumbijských závodnic. Ty vedly startovní pole již od úvodu závodu. Jejich tempo bohužel již v druhém kilometru neudržela Anežka Drahotová. Postupně odpadaly i ostatní chodkyně a na osmém už byly na čele pouze zástupkyně této jihoamerické chodecké velmoci. K rozhodujícímu nástupu došlo o dva kilometry později kdy se Viviana Sandra Galvisová odpoutala od své krajanky a neohroženě si šla pro prvenství, které také nakonec získala v čase 1:30:00 a stala se první kolumbijskou vítězkou v historii závodu. „Jsem naprosto spokojena, protože se mi podařilo splnit limit pro start na mistrovství světa v Londýně. V posledních kilometrech mi už docházely síly, ale zvládla jsem to. Do Poděbrad se budu vždy ráda vracet," řekla. Velký osobák 1:31:14 si zašla její reprezentační kolegyně Yeseida Carrillová na druhém místě. Třetí došla též v obřím osobním rekordu 1:31:40 Litevka Živilé Vaiciukevičiütéová, když těsně uhájila své pódiové umístění před Mexičankou Valerií Ortuňovou (1:31:48). Pátá skončila druhá z dvojčat Vaiciukevičiüéová Monika (1:32:39). Na šestém místo pak došla naše Anežka Drahotová, která časem 1:33:18 o více než minutu vylepšila svůj sezónní výkon ze švýcarského Lugana.

Mezistátní utkání opanovali Francouzi a Litevky

Mužskými vítězi mezistátního utkání se jasně stali chodci z Francie (3 b.). Druhá příčka patří Maďarům (15 b.) a třetí byli Švédové (21 b.). Česká sestava obsadila páté místo (25 b.).

Ženské mezistátko skončilo jasným primátem litevského týmu (3 b.). Druhé místo vybojovaly Francouzky (11 b.) a na třetím místě figurují Polky (13 b.).

Rozhovor s Lukášem Gdulou naleznete ZDE

Drahotová a Gdula potřetí národními šampiony na dvacítce

V rámci domácího republikového šampionátu mužů se stal jasným vítězem Lukáš Gdula (1:31:49). Obhájil tak loňské zlato a celkově je to jeho třetí mistrovský titul na této distanci. Pro stříbro si došel Vít Hlaváč (1:33:18), pro něhož je to první seniorský cenný kov. Bronz bral Karel Ketner za 1:36:21.

Rozhovor s Anežkou Drahotovou naleznete ZDE

Že Anežka Drahotová nemá v České republice konkurenci, potvrdily i výsledky MČR, když svěřenkyně trenéra Pitáka nadělila časem 1:33:18 svým soupeřkám propastných jednadvacet minut. I pro ni se jedná o třetí titul domácí šampionky. Stříbro si v mistrovském závodě pověsila na krk Hana Herberová (1:54:32). Pro bronz si došla Lenka Borovičková (1:55:37).

Juniorská klání

Mezi juniory byl na desetikilometrové distanci nejlepší Němec Leo Köpp, který zvládl trať v čase 41:19. O dvanáct vteřin zpět zaostal druhý Francouz David Kuster (41:31). Pod dvaačtyřicet minut stlačil svůj čas i třetí Polák Lukasz Niedzialek. (41:53). Jediným českým zástupcem v závodě byl Vojtěch Libnar na dvaadvacátém místě (49:10).

Rozhovor s Leo Köppem naleznete ZDE

Z triumfu v juniorském mezistátním utkání se mohli těšit Francouzi (4 b.). Stříbrnou pozici vybojovali Poláci (10 b.) a třetí skončili Britové (12 b.).

Naprosto suverénně si počínala v závodě juniorek Němka s českými kořeny Teresa Zureková, která došla na desítce do cíle v čase 45:53 a nadělila nejbližší soupeřce téměř tři minuty. Souboj o druhé místo byl o poznání dramatičtější a úspěšnější v něm byla nakonec Francouzka Camille Aurrierová (48:36), která o čtyři vteřiny porazila třetí Finku Enni Nurmiovou (48:40). Z dua českých závodnic byla lepší dvacátá Veronika Janošíková za 55:59. Hned o místo za ní došla Hana Schromová (58:06).

Rozhovor s Teresou Zurekovou naleznete ZDE

Také mezi juniorkami ovládly mezistátní utkání zástupkyně ze země galského kohohouta (4 b.). Na stříbrný stupínek vystoupaly Polky (9 b.) a bronzové byly Litevky (17 b.). Češky obsadily deváté místo (41 b.)




Generální partner
Českého atletického svazu




Oficiální partneři ČAS




Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce