Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

9. 4. 2016

Chodecký svátek nezkazil déšť, vítězové Ortegaová a Karlström zářili

Mistrovství republiky na 20 km (a také Slovenska v mužích), mítink EA, mezistátní utkání a bohatý doprovodný program - to je tradiční chodecký mítink ve středočeských lázních. Tentokrát jej postihlo chladné a deštivé počasí, které však závodníkům nebránilo ve výtečných výkonech.

O traťový rekord na dvacítce se postarala Mexičanka Alejandra Ortegaová, když časem 1:29:35 o pár vteřin překonala dosavadní maximum Anežky Drahotové. Ortegaová se od svých soupeřek odpoutala na 15. km, a její náskok před druhou Polkou Paulinou Buziakovou vystoupal v cíli na minutu a jednu vteřinu (1:30:36). Třetí se dostala do cíle s menší ztrátou její krajanka Agnieszka Szwarnógová (1:30:50), když za sebou udržela o tři vteřiny Slovenku Gálikovou. Její krajanka Czaková, loni druhá, skončila tentokrát až sedmá.

Rozhovor s vítězkou závodu naleznete zde.

Výbornou úroveň měl i závod mužů, o čemž svědčí fakt, že Němec Christopher Linke zašel 1:19:19, o minutu a čtvrt rychleji než loni, přesto se mu nepodařilo obhájit vítězství. Ještě o osm vteřin dříve - tedy za 1:19:11 - totiž prošel cílem švédský reprezentant Perseus Karlström, který si od počátku budoval náskok až na půl minuty, ale v závěru se smrsknul hlavně díky hořící bitvě za ním. Za Linkem se o sekundu zpět rozjela pětičlenná mexická vlna (přerušená pouze šestým Němcem Pohlem), kterou načala dvojice borců ve stejném čase. Na úkor krajana Vegy se z bronzu radoval Omar Pineda (oba 1:19:20).

Rozhovor s vítězem najdete zde.

MČR: První pro Korvasovou, druhý pro Gdulu

Svého tréninkového parťáka Schroma vystřídal na republikovém trůnu Lukáš Gdula z Hvězdy Pardubice. Specialista na padesát kilometrů, na které se nominoval i do Ria, si otestoval svou rychlost a na dvacítce si vylepšil osobní rekord o 20 vteřin na 1:25:50. Gdula je známý, že mu podobné podmínky vyhovují. "Ne že bych si v tom liboval, ale déšť mi rozhodně nevadí," uznal svěřenec Iva Pitáka, který přesto ještě cítil únavu z nedávné padesátky v Dudincích. "Malinko možná jo, ale oproti minulým letem to nebylo tak hrozné," dodal. Pavel Schrom z Univerzity Brno, který oproti sudým ročníkům Gduly jako by měl rezervované liché (vyhrál 2015 i předtím 2013), tentokrát došel druhý v čase 1:28:40. Bronz si vysloužil Ondřej Motl (Slavia) za 1:33:08.

Videorozhovor s šampionem najdete zde.

Při neúčasti zraněné české jedničky Drahotové si pro domácí titul mezi ženami došla její tréninková kolegyně Tereza Korvasová z USK Praha. "Podmínky nejsou ideální, ale pro všechny stejné, na to se vymlouvat nemůžu," komentovala svěřenkyně Iva Pitáka výkon 1:50:55 ve vytrvalém dešti a chladu. "Beru to ale jako cennou zkušenost, je to teprve moje druhá "dvacka"," dodala Korvasová. Stříbro si vysloužila Lenka Borovičková (Smola chůze), bronz Martina Netolická (Liberec).

Utkání: Triumfy Slovenek a Švédů

Mezistátní klání se stalo v kategorii žen kořistí Slovenek se čtyřmi body. Stříbro si vysloužily Italky se 6 body, bronz Ukrajinky s 12 b. České chodkyně nebyly klasifikovány, neboť druhá členka týmu Herberová nedokončila.

Mezi muži byli suverénními vítězi Švédové, kteří sečetli pět bodů. To o zbylé medaile se naopak strhla mela, v níž uspěli naši bývalí federální partneři, kteří brali stříbro za 16 b, o bod zpět byli Bělorusové (17 b), stejný minimální odstup za nimi stál smolaře z Itálie medaili (18 b). Češi skončili devátí (40 b).

Hlaváč do Bydhoště, Maternová do Říma

Mezi juniory se na desetikilometrové trati prosadil Callum Wilkinson z Velké Británie po výkonu 41:33. O 11 vteřin vteřin později prošel cílem Ital Brandi (41:44), pod 42 minut už se nevešel Lotyš Makars (42:02). Časem 43:36 o devět vteřin pokořil limit pro MS v Bydhošti Vít Hlaváč, v závodě to mezi 49 startujícími stačilo na 15. místo. Tomáš Gdula dokončil jako 27. (45:10), Alexandr Malysa byl 42. (50:05). Shodný počet osmi bodů mělo trojice Britů a Bělorusů, zlato připadlo prvně jmenovaným, bronz patřil s menším odstupem (12 b) Italům.

Závod juniorek opanovaly finské chodkyně, pro jednoznačné prvenství si došla Taika Nummiová v čase 45:49. S odstupem minuty a čtvrt ji násladovala skorojmenovkyně Nurmiová (47:05), o dalších čtvrtminutku zpět ji následovala Italka Clabiniová (47:20). Češky se v 35členném poli neztratily, Kateřina Maternová po výkonu 13 vteřin od 50minutové hranice (limit na MS družstev v chůzi) uzavírala první desítku, Veronika Kubenková dokončila jako čtrnáctá (51:51). Jako tým dosáhly na pěkné čtvrté místo (21 b), suverénní byly pochopitelně Finky (3 body), stříbro si vysloužily Italky těsně před Polkami (10 vs. 11 b).

Šance pro mládí i ukázka zkušenosti

Ačkoli byla dvakrát napomínána, dostala se do cíle 5km suverénně jako první, řeč je o dorostence Meryem Bekmezové, která se naokruhu v lázeňském parku zdržela necelých 23 minut (22:53). Rovných 22 min. trvalo pět kol jejímu italskému vrstevníkovi Davide Marchesimu. Nejlepší čeští zástupci obsadili osmé místo - Matyáš Gajdoš (24:11), respektive jedenácté - Kateřina Arltová (26:37).

Mezi veterány si s pětikilometrovou tratí poradili nejrychleji němečtí chodci, Brit Schröterová (24:27) a Uwe Schröter (24:03).

VÝSLEDKY

Poděbrady mají za sebou obrovskou tradicí, nabízíme proto rozhovor s dvěma osobnostmi české chůze:

Ladislav Moc - Alexander Bílek




Generální partner
Českého atletického svazu




Oficiální partneři ČAS




Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce