Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

29. 3. 2022

Poděbradské jubileum se blíží

Mezinárodní chodecký mítink Poděbrady Walking letos slaví významné výročí. V sobotu 2. dubna se na Lázeňské kolonádě uskuteční již jubilejní 90. ročník tohoto legendárního chodeckého klání, které je pro letošní rok zařazeno do World Athletics Race Walking Tour kategorie Gold.

Startovní listiny jsou i letos nabité zajímavými jmény. Rychlá trať na Lázeňské kolonádě náramně sedí také španělské evropské šampionce Márii Pérezové, která loni finišovala hned za Italkou Antonellou Palmisanovou na stříbrné pozici v kvalitním čase 1:28.03. Pak je zde také Kolumbijka Sandra Galvisová, která už v minulosti dokázala na Poděbrady Walking zvítězit. Stalo se tak v roce 2017.

Největší domácí nadějí je třicátá žena olympijského závodu v Sapporu Tereza Ďurdiaková. Současná česká chodecká jednička o sobě dala poprvé výrazněji vědět právě v Poděbradech, když zde v roce 2020 získala po napínavém souboji s Anežkou Drahotovou svůj první mistrovský titul na trati 20 kilometrů a v celkovém pořadí došla pátá. Loni v Poděbradech absolvovala závod na 35 kilometrů v rámci Mistrovství Evropy družstev a skončila devátá. Letos ji čeká opět dvacítka.

Eliška Martínková loni naprosto dominovala závodu juniorek na 10 kilometrů a odstartovala tak úspěšnou sezónu, kterou ozdobila evropským stříbrem a světovým bronzem v této kategorii. Nyní už bude startovat na ženské dvacítce, což bude v této sezóně její druhý závod na této distanci. Z mistrovství světa družstev v Ománu si přivezla sedmadvacáté místo.

Největším favoritem mužského závodu by měl být bronzový z posledního mistroství světa v Dauhá Perseus Karlström. Také jemu se v Poděbradech nebývale daří. Loni zde opanoval mistrovství Evropy družstev v čase 1:18:54 a přemožitele nenašel ani v sezónách 2020 a 2016. K tomu má ze stejné trati bronz z Evropského poháru v roce 2017. Skvělou formu letos potvrdil už na světovém šampionátu družstev v Ománu, kde vyhrál závod na 35 kilometrů.

Silnou španělskou sestavu vede někdejší mistr světa i Evropy Miguel Angel Lopez. Tomu se v Poděbradech vedlo nejlépe v sezóně 2017, kdy si došel pro stříbro v rámci Evropského poháru. Loni skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Před několika týdny si na MS družstev v Muskatu došel pro bronz, takže se též nachází v dobrém rozpoložení. Dalším světovým šampionem na startu bude Kolumbijec Eider Arevalo. Světový šampion z Londýna 2017 má na svém kontě jeden poděbradský primát, a to z roku 2013.

Tradičním účastníkem je zkušený Francouz Kevin Campion. Ten dosáhl svého nejlepšího umístění v roce 2017, kdy vystoupal na stříbrný stupínek. K tomu byl třikrát čtvrtý. Poděbradské stříbro má doma také Jihoafričan Wayne Snyman. Došel druhý v roce 2019. Na Evropském poháru v sezóně 2017 skončil čtvrtý. To je dosud nejlepší pozice, na které se v Poděbradech zatím umístil Brazilec Caio Bonfim. Bronzový z mistrovství světa v Londýně 2017 a čtvrtý z olympiády v Riu by se konečně rád podíval na stupně vítězů i v Poděbradech. Podobně je na tom též Brit Tom Bosworth. Ten byl zatím nejlépe čtvrtý a na pódium stále čeká.

Nejlepší čeští chodci Vít Hlaváč s Lukášem Gdulou jsou spíše specialisty na delší tratě, a tak pro ně bude prioritou zejména souboj o domácí mistrovský titul na dvacítce. Součástí mítinku je také mistrovství České republiky na dvacítce mužů i žen. Zatímco Gdula už má doma šest zlatých z tohoto šampionátu, Hlaváč vybojoval zatím titul jediný. Nicméně letos je favoritem právě on.

Třetí soutěží, která se v rámci mítinku Poděbrady Walking uskuteční, je mezistátní utkání dospělých i kategorie do 20 let. Ženy odstartují do svého závodu v 13:00 a o dvě hodiny později na ně naváže mužský závod, jehož start je naplánován na 15:00.

Kromě samotných závodů je připraven také bohatý doprovodný program.

Průběhu mítinku lze sledovat prostřednictvím livestreamu na facebookové stránce Česká atletika.

Záznam závodu pak bude odvysílán ve čtvrtek 7. dubna na stanici ČT sport od 15:40.
Generální partner
Českého atletického svazu
Hlavní partner
Českého atletického svazu
Oficiální partneři ČAS
Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce