Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

2. 4. 2022

V Poděbradech vládli Jihoameričané

Na Lázeňské kolonádě proběhl jubilejní 90. ročník mezinárodního chodeckého mítinku Poděbrady Walking. Jeho vítězi se stali Mexičanka Valeria Ortuňová a Brazilec Caio Bonfim. České tituly vybojovali Eliška Martínková a Vít Hlaváč. Martínková se navíc kvalifikovala na mistrovství světa v Eugene i evropský šampionát v Mnichově.

V závodě žen na 20 kilometrů se v úvodu starala o tempo španělská favoritka Maria Perézová. Čtvrtá žena posledních olympijských her vedla na pěti kilometrech šestičlennou skupinku v mezičase 22:16. V té nechyběla ani obhájkyně českého mistrovského titulu Tereza Ďurdiaková. Druhá elitní česká chodkyně Eliška Martínková byla dvanáctá se ztrátou 41 vteřin. Perézová bohužel na svou taktiku v následném průběhu doplatila, jelikož musela v průběhu osmého kilometru do penalty zóny, kde si musel odpykat dvouminutový trest a následně byla i diskvalifikována.

V polovině trati tak byla ve vedení Mexičanka Valeria Ortuňová za 44:23. V ten moment jí dělaly společnost už pouze krajanka Alegna Gonzalesová, Ekvádorka Johana Ordonězová a Němka Saskia Feigeová. Ďurdiaková byla na pátém místě o 17 vteřin zpět. Naopak pořadím se postupně prokousávala Martínková, která desítkou prošla na šesté pozici.

Pět kilometrů před cílem už měla vedoucí Ortuňová (1:06:43) náskok deseti vteřin na Ordonězovou a dalších 25 vteřin na Feigeovou. Zdramatizoval se také duel o český titul. Martínková se totiž před Ďurdiakovou dostala a obě závodnice šly společně. Navíc mezičas 1:18:15 dával Elišce naději na splnění ostrého limitu pro start na mistrovství světa v Eugene.

V závěru o vítězce už nebylo pochyb. Valeria Ortuňová svůj náskok už pouze navyšovala a cílem prošla vítězně v čase 1:29:25. To souboj o stříbro byl napínavý až do samotného závěru, kde měla více sil Saskia Feigeová (1:29:57), která se dostala o jedinou vteřinu před Johanu Ordonězovou (1:29:58).

Rozhovor s vítězkou Valerií Ortuňovou

Úspěšný souboj s časem a také se svou zkušenější kolegyní zvládla na výbornou Eliška Martínková. V celkovém hodnocení si došla pro páté místo v obrovském osobním rekordu 1:30:53 a získala tak nejen svůj první mistrovský titul v kategorii žen, ale o sedm vteřin pokořila požadovaný čas, který ji opravňuje ke startu na mistrovství světa v Eugene. Zároveň se kvalifikovala i na evropský šampionát v Mnichově. Svým výkonem se zařadila na čtvrtou příčku národních historických tabulek. Ďurdiaková brala po dvou zlatech tentokrát mistrovské stříbro ve svém druhém nejlepším kariérním výkonu 1:31:09. Pro bronz v rámci MČR si došla Štěpánka Pohlová Kučerová za 1:51:26.

Rozhovor s českou mistryní Eliškou Martínkovou

České barvy se mohly radovat také z vítězství v mezistátním utkání. Na stupně vítězů je doprovodily stříbrné Francouzky a bronzové Italky.

Mužská dvacítka měla na startu obhájce prvenství z loňského roku Švéda Persea Karlströma, jenž byl hlavně v úvodu závodu velmi aktivní a pětkou prošel na vedoucí pozici v mezičase 19:52. Společně s ním drželo kontakt ještě dalších šest chodců. České duo Vít Hlaváč a Lukáš Gdula se v ten moment pohybovalo společně ve čtvrté desítce se ztrátou 1:16 na čelo.

V polovině závodu čítala vedoucí skupinka už pouze čtyři závodníky, kteří tuto metu minuli za 39:40. Kromě již zmiňovaného Karlströma to byli ještě Brazilec Caio Bonfim, Ir David Kenny a Ekvádorec Daniel Pintado. Hlaváč byl průběžně 30. a v souboji o mistrovský titul začal mít nad Gdulou navrch.

Rozhodující okamžik přišel krátce po patnáctém kilometru, kdy se rozhodl k úniku Bonfim, jenž se začal postupně svým soupeřům vzdalovat. Jak se později ukázalo, jeho atak byl úspěšný. Stal se totiž vítězem závodu ve vyrovnaném rekordu mítinku 1:18:54. To je naprosto totožný čas, jakým loni zvítězil Karlström. Ten letos nakonec těsně uhájil stříbrnou pozici v čase 1:19:42 před největším překvapením závodu Davidem Kennym (1:19:42). Pod 1:20 stlačili své časy ještě Daniel Pintado (1:19:47) a Španěl Alberto Amezcua (1:19:58).

Vít Hlaváč dokončil závod jako 36. v osobním rekordu 1:26:27 a s přehledem obhájil titul z loňského národního šampionátu. Lukáš Gdula si pověsil na krk stříbro za 1:29:44. Bronz vybojoval Martin Nedvídek (1:33:32).

Rozhovor s českým mistrem Vítem Hlaváčem.

Vítězství v rámci mezistátního utkání patří Italům před Slováky a Francouzi. Čeští reprezentanti obsadili čtvrtou příčku.

V závodě juniorů na 10 kilometrů se dařilo domácím reprezentantům. Ti šli do tohoto klání s jasným cílem, a to bylo pokoření nominačního standardu pro start na mistrovství světa této kategorie v kolumbijském Cali. K tomu potřebovali zajít tuto distanci pod 43 minut. V diktování tempa byl hodně aktivní zejména Jaromír Morávek. V polovině závodu se ho dokázali držet už pouze reprezentační kolega Adam Zajíček a Mexičan Angel Montes.

Právě tato trojice si to nakonec také rozdala o vítězství, když vcházela do závěrečného okruhu společně. Nejsilnější finiš měl nakonec Angel Montes, jenž setřásl Adama Zajíčka až v posledních metrech a radoval se z triumfu v čase 42:15. Zajíček si dokázal posunout své dosavadní kariérní maximum o více než minutu na 42:19 a spokojen mohl být také třetí Morávek, která zaostal časem 42:36 za svým osobákem jen o devět vteřin. Obě naše reprezentanti díky výkonům z Poděbrad uvidíme i na mistrovství světa juniorů v Kolumbii.

Rozhovor s druhým mužem juniorského závodu Adamem Zajíčkem

Desítka juniorek byla v jasné režii teprve sedmnáctileté Mexičanky Karly Ximeny Serranové. Ta se dostala do vedení už na druhém kilometru a do cíle už před sebe nikoho nepustila. Zvítězila naprosto suverénním způsobem v kvalitním osobním rekordu 45:20, což je zároveň i nový rekord mítinku. Boj o druhé místo byl o poznání vyrovnanější. Stříbrná Finka Heta Veikkolaová (46:02) porazila bronzovou Kostaričanku Sharon Herrera Sotovou jen o dvě vteřiny (46:04). Nejlepší českou závodnicí byla sedmadvacátá Klára Hlaváčková v čase 54:52.