Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

3. 4. 2024

Chodecký svátek v Poděbradech se světovou elitou

​92. ročník zlatého mítinku chodecké světové tour v Poděbradech proběhne již tuto sobotu 6. dubna. Na zdejší lázeňské kolonádě bude v závodech na 20 kilometrů k vidění historicky největší účast (přihlášeno rekordních 89 žen a 107 mužů), ale především řada es světové chůze. Chybět nebude ani domácí špička, ve hře budou vrcholy letošní sezóny a také mistrovské medaile.

Olympijská vítězka vs. mistryně světa

Skvostné obsazení nabídne závod žen, který startuje ve 12:50. K již dříve ohlášené olympijské šampionce z Tokia a trojnásobné vítězce v Poděbradech Antonelle Palmisano z Itálie přibyla Kimberly García León. Třicetiletá Peruánka je mistryně světa z Eugene 2022 – dokonce dvojnásobná, ovládla vedle 20 kilometrů i pětatřicítku (na foto s Polkou Katarzynou Zdzieblo, která bude rovněž na startu v Poděbradech).

Vloni na světovém šampionátu v Budapešti sice García tak úspěšná nebyla, ale příslušnost k elitě potvrdila, na dvacítce byla čtvrtá a na 35 km vybojovala stříbro. V Poděbradech ji čeká premiéra a jistě si bude chtít spravit chuť poté, co musela při svém vstupu do olympijské sezóny v Dudincích kvůli nemoci odstoupit. Osobní rekord má prakticky totožný jako Palmisano, 1:26:40 vs. 1:26:36.

Esa z Ameriky i Evropy

Nejrychlejší osobní rekord však nemá ani jedna z této dvojice. Tím disponuje Glenda Mojerón z Ekvádoru s časem 1:25:29. Pro šestou z loňského mistrovství světa nebude poděbradský okruh úplně novinkou, v covidovém roce 2020 (v netradičním říjnovém termínu) došla na třetím místě. Z vítězství se tehdy radovala Palmisano.

Na startu bude také další elitní Italka, zkušená Eleonora Anna Giorgi bývala sice specialistkou na padesátku (má z ní medaili z MS), ale také ona má vynikající osobní rekord 1:26:17. A dobré vzpomínky na Poděbrady, v roce 2021 zde získala stříbro na 35 km při ME družstev, klasický mítink na 20 km vyhrála v letech 2018 a 2019 a ještě byla jednou druhá.

Pocit na stupních vítězů v Poděbradech zná i Alegna González. Stále relativně mladá Mexičanka (*1999) s osobákem těsně pod 1:27 hod. (1:26:59) byla před pěti lety druhá. Předloni se nedokončila, teď má čtvrtá z týmového MS v Ománu 2022 a pátá loni z Budapešti šanci vrátit se na vlnu.

A vypíchnout bychom měli ještě Polku Katarzynu Zdzieblo. Dvojnásobná vicemistryně světa z Eugene 2022 (na 20 i 35 km) s osobním maximem 1:27:31 startovala v Poděbradech dvakrát na ME družstev a jednou jako juniorka. Zatím bez výraznějšího výsledku, což bude jistě chtít změnit.

Celkem je mezi přihlášenými 15 žen s osobním rekordem pod hodinu a půl. Už jen osm vteřin k této metě chybí po lednovém výkonu v Antalyi Elišce Martínkové. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové vedle obhajoby mistrovského titulu pomýšlí i na co nejlepší výkon směrem k letošním vrcholům. Start na mistrovství Evropy v Římě už má v kapse, k jistotě olympiády by potřebovala čas 1:29:20. Bohužel druhá z elitních Češek Tereza Ďurdiaková bude v Poděbradech kvůli zdraví chybět.

Špičkovou konkurenci vyšperkují poděbradští věrní

Pokud jde o mužský závod (start v 15 hodin), již jsme informovali, že budou startovat Švéd Perseus Karlström (4 medaile z MS), Brazilec Ciao Bonfim (2 bronzy z MS), Kanaďan Evan Dunfee (bronz OH a MS) či Ital Francesco Fortunato (vítěz ME v Poděbradech 2023). K těmto hvězdám, které v minulosti zářily zde i na jiných vrcholných akcích, včetně olympiády, přibyla další zvučná jména.

Christopher Linke patří mezi nejvěrnější zahraniční účastníky Poděbrad. Poprvé tu startoval 35letý Němec v roce 2008, od ročníku 2015 vynechal jen dvakrát a v sobotu půjde již o jeho jedenáctý start. A nejezdí jen pro „čárky", sedmkrát stál na pódiu, mítink vyhrál třikrát, k tomu v roce 2017 evropský pohár a loni při jeho následovníku mistrovství Evropy bral stříbro, byť tedy na 35km trati. Na mezinárodních akcích nejvyšší úrovně zatím nicméně cenné kovy unikají, sbírku pátých míst rozšířil také loni v Budapešti, přestože si zde vylepšil osobní rekord na 1:18:12.

Deset vteřin za Linkem finišoval na MS pro šesté místo generační souputník Veli-Matti Partanen (osobák 1:18:22). Pro 32letého Fina jde jednoznačně o největší úspěch kariéry. Do Poděbrad svého času jezdíval pravidelně, poprvé už jako junior v roce 2008. Příliš se mu zde nedařilo, několikrát byl diskvalifikován, ale vloni po delší pauze dosáhl při mistrovství Evropy na šesté místo.

Zvučným jménem, byť jeho úspěch se datuje již dvanáct let zpět, je také Érick Bernabé Barrondo. Reprezentant Guatemaly s osobním rekordem 1:18:25 si senzačně došel na olympiádě v Londýně 2012 pro stříbro. Hranici 1:20 hodiny pokořilo v minulosti celkem 15 startujících.

O české tituly i boj v utkání

Domácí mužská elita bude kompletní. Specialista na delší chodeckou distanci Vít Hlaváč ukázal v Dudincích potenciál i na dvacítce, když se zlepšil na 1:25:50 a i v Poděbradech věří v další posun. Obhajobu titulu mu budou chtít znepříjemnit mladší kolegové. Jaromír Morávek má kariérní maximum dokonce o kousek lepší (1:25:33) a je třeba počítat i s Adamem Zajíčkem (OR 1:26:37).

Tradičně čeští chodci poměří síly se soupeři ze zahraničí také v rámci mezistátního utkání. Letos je čeká konkurence z Finska, Francie, Litvy, Slovenska a Španělska. Ženy se vedle zmíněných utkají ještě s Maďarkami.

V programu jsou také juniorské závody na 10 kilometrů, kde bude nejvýraznějším domácím jménem Ema Klimentová. Vloni došla v Poděbradech při ME družstev čtvrtá.

Doprovodný program

Návštěvníci Poděbrad se mohou vedle přihlížení špičkovým chodcům zapojit i do doprovodného programu. Obstará jej Atletika pro děti na prostranství u Eliščina pramene vedle Kongresového centra od 9:30 do 12:50 hodin. Děti si budou moci zaházet pěnovým oštěpem, skočit z místa do dálky, zaběhnout slalom nebo přes překážky. V 10:45 proběhne ve stanu Atletiky pro děti autogramiáda Víta Hlaváče. Nebude chybět ani oblíbený maskot zajíc Atík. Za splnění disciplín obdrží děti drobné odměny. Díky nadaci Leontinka bude také možné vyzkoušet si chůzi bez zrakové kontroly.

Tradice a současnost

Historie chodeckých závodů spojených s Poděbrady sahá až do předminulého století, pravidelně se pak konají od roku 1929. Mítink si udržuje špičkovou kvalitu i v současnosti, což dokládá důvěra v pořádání chodeckých pohárů a ME družstev, které zde bude do třetice ještě v příštím roce. O sportovní úrovni Poděbrad také svědčí, že v hodnocení kvality dle metodiky WA si mítink i ME stojí tradičně mezi nejlepšími.

Pořadatelé Poděbrady Walking se zavázali plnit „The Athletics for a Better World Standard" představený Světovou atletikou v roce 2020, a naplňovat tak požadavky udržitelnosti v ekonomické, společenské a enviromentální oblasti.
Generální partner
Českého atletického svazu
Hlavní partner
Českého atletického svazu
Oficiální partneři ČAS
Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce