Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

Poděbradská tradice: od počátků atletiky po nynější světovost

Historie chodeckých závodů spojených s Poděbrady sahá až do předminulého století, dlouhá tradice však v současnosti rozhodně neskomírá, ba naopak. Její svěžest dokládají minimálně dvě výjimečné události: v roce 1997 tu česká atletika slavila sto let vydařeným světovým pohárem. V sezóně 2017 se zde při příležitosti 120. výroční domácí atletiky konal Evropský pohár a v roce 2021 hostily Poděbrady mistrovství Evropy družstev.

Vše začalo na sklonku devatenáctého století, kdy vznikaly první sportovní kluby či soutěže. Chodecký závod z pražského Karlína do Poděbrad na 50 kilometrů zažil premiéru v roce 1894 – tedy dva roky před první novodobou olympiádou. Zásluhu na tom měli pedestriáni (tehdejší výraz pro chodce) z AC Královské Vinohrady, kteří se na trati utkali o klubový přebornický titul.

Nutno podotknout, že počátek to byl spíše symbolický, až do konce dvacátých let nového století se závod nekonal. Teprve se zavedením chodecké padesátky na olympiádě v Los Angeles 1932 se o tři roky dříve – tedy 1929 – konala obnovená premiéra. S výjimkou čtyř válečných let už se „Poděbrady" konají pravidelně. Od devadesátých let se s ohledem na změnu pravidel (např. kvůli uznávání rekordů) chodí na městském kilometrovém okruhu v Lázeňském parku.

Jako připomínku slavné historie zmiňme několik jmen. V třicátých letech pětkrát zvítězil Jaroslav Štork-Žofka z AC Sparta, jehož nejlepší čas 4:40 vydržel do roku 1946. Tehdy poprvé triumfoval legendární Josef Doležal a výkon 4:23:40 byl prvním z jeho třech světových rekordů. Výhradně „poděbradských", přičemž čas stlačil až na 4:16:06 (1954). V letech 1949 až 1955 pak přidal nepřekonaných sedm vítězství v řadě. Hranice čtyř hodin pak odolávala téměř čtvrt století, až přišel v roce 1978 Mexičan Raúl González a vlastní světový rekord tu posunul na 3:41:20. Přiblížit se mu dokázal na klasické trati už jen Čechoslovák Pavol Szikora, o deset let později ji ušel za 3:46:52.

Velký svátek zažilo polabské městečko v dubnu 1997. Tisícovka účastníků a jejich doprovodu, osobní přítomnost tehdejšího prezidenta IAAF Prima Nebiola. To vše díky pořádání 18. ročníku Světového poháru. Závodníci se Poděbradům odvděčili skvělými výkony, nejlepšími v onom roce: Ekvádorec Jefferson Pérez ušel dvacítku za 1:18:24, Španěl Jesús Ángel García padesátku za 3:39:54.

V roce 2017 byly pak Poděbrady hostitelem evropského chodeckého poháru a v květnu 2021 do Středních Čech přicestovali nejlepší chodci starého kontinentu, aby poměřili své síly v rámci mistroství Evropy družstev, což je soutěž, kterou budou Poděbrady pořádat také v letech 2023 a 2025.

Poděbrady Walking je pro příští rok zařazen do kategorie World Athletics Race Walking Gold a bude slavit devadesátileté jubileum.
Generální partner
Českého atletického svazu
Oficiální partneři ČAS
Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce