Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

6. 4. 2024

V Poděbradech padaly rekordy, tituly znovu pro Hlaváče a Martínkovou

​Zlatý mítink světového okruhu Poděbrady Walking ovládli v traťových rekordech Kimberly García a Perseus Karlström. České tituly na 20 km obhájili Vít Hlaváč a Eliška Martínková. Juniorskou desítku opanovala Ema Klimentová, Albert Kukla skončil třetí.

Karlströmův čtvrtý triumf, Hlaváčův velký osobák

Švéd Perseus Karlström prokázal, že se mu v Poděbradech daří, zvítězil zde již po čtvrté, historicky víckrát vyhrál pouze Matej Tóth. Navíc se osamostatnil jako rekordman závodu, když 20 kilometrů zvládl za 1:18:22, o 32 vteřin rychleji než on sám v roce 2021 a Caio Bonfim v roce 2022. Brazilec také překonal sám sebe, když zašel 1:18:50, v nabitém závodě mu to stačilo na třetí místo za Kanaďanem Evanem Dunfeem (1:18:41). Vynikající výkon podal Vít Hlaváč, jenž si zašel velký osobák 1:23:38 a skončil na 21. místě ze stovky chodců na startu.

Navzdory teplému počasí – muži startovali ve tři hodiny – se nešlo nikterak zadrženě. Perseus Karlström patřil k těm, kteří začali trochu volněji, ale po pár okruzích už byl mezi nejlepšími a v polovině už byl po boku dosavadního lídra Christophera Linkeho (oba mezičas 39:40). Němec, další pravidelný účastník však dále v závodě nepokračoval. A Švéd se začal v dalších okruzích soupeřům vzdalovat. Na metě 15 kilometrů měl Karlström už 10 vteřin, do cíle náskok zdvojnásobil.

Evan Dunfee byl v kontaktu se samotným čelem prakticky od prvního okruhu. V polovině závodu se usadil na druhé pozici a na ní se bez relativně větších potíží udržel do cíle. Caio Bonfim se v podobné fázi závodu jako Dunfee vyšvihl na třetí příčku a bezpečně si ji hlídal. Naopak, snažil se útočit na ještě lepší, ale nedostal se blíže než na pár vteřin. V cíli Kanaďan porazil Brazilce o 9 s. Francesco Fortunato nenavázal na loňský triumf na ME a skončil za 1:20:32 pátý, před krajanem Andreou Cosim (osobák 1:20:56). Posledním, kdo pokořil hranici 1:20 byl Francouz Gabriel Bordier (1:19:56).

Životní dvacítku zašel v Poděbradech Vít Hlaváč. Začal trochu ostřeji, než si naplánoval, ale dlouho chodil vyrovnané okruhy lehce na 4 minutami. A vytrvale stoupal pořadím: v první čtvrtině figuroval až v páté desítce, v polovině už nakoukl do třetí desítky (29.), hlavně ale ve slibném mezičase 41:18. Následně na chvíli nakoukl i do „top 20", nakonec zůstal na 21. místě. Především však zašel 1:23:38, čímž se zlepšil nedávný osobní rekord z Dudincí o 2 minuty a 12 vteřin.

Hlaváč pochopitelně zároveň vybojoval pro Kladno další mistrovský titul, na této trati svůj čtvrtý v řadě i celkově. Spokojeni mohli být i jeho kolegové na pódiu. Jaromír Morávek (Škoda Plzeň) si posunul sezónní maximum na 1:25:47 a získal stříbro. Bronzový Adam Zajíček (Poruba) se premiérově dostal 1:26 hod časem 1:25:54. V mezistátním utkání dělilo české borce jediné místo od bronzu. Ten brali Finové. Zvítězili Francouzi před Slováky.

García debutovala traťovým rekordem

Kimberly García León z Peru triumfovala při své premiéře v Poděbradech v čase 1:27:08, když o svém triumfu před dvojicí velkých rivalek rozhodla v poslední čtvrtině 20kilometrové trati. Pod tři roky starý rekord mítinku (1:27:42) se dostaly také Glenda Morejón z Ekvádoru výkonem 1:27:21 a jeho dosavadní držitelka Antonella Palmisano s 1:27:27. Českou šampionkou se s přehledem stala Eliška Martínková za výkon 1:40:25.

V teplém, skoro letním počasí se začalo zvolna, ale už od druhého kilometru čelo trochu zabralo a rekordně početný balík (81 žen na startu) se začal trhat. Ještě v první čtvrtině trati už se vedoucí skupinka zredukovala na osm závodnic. Nechyběly v ní hlavní favoritky, snad kromě Polky Katarzyny Zdzieblo (mimo top 10). Bohužel ani třeba v další skupince nebyla Eliška Martínková, ta se pohybovala od startu ve čtvrté desítce pořadí.

Další redukce v popředí přišla ještě před desátým kilometrem, v polovině, kterou prošlo čelo za 44:06 minuty, tak skupinka čítala už jen šest chodkyň. Tento stav vydržel jen krátce, tempo neudržely Brazilka Viviane Lyra, Ekvádorka Magaly Bonilla a následně také Mexičanka Alegna González, která nakonec byla čtvrtá se ztrátou necelé minuty na vítězku (1:28:04). Lyra a Bonilla se musely spokojit se pátou a šestou pozicí, obě si však odvezou osobní rekordy (1:28:25 a 1:28:26).

O medailové pozice od 12. okruhu bojovalo trio největších favoritek, pospolu byly ještě na metě 15. km. To však bylo naposled, neboť poté se odhodlala k nástupu Kimberly García León, hned na své soupeřky získala pár vteřin. Zvláště Antonella Palmisano se snažila zareagovat, ale její rivalka Glenda Morejón její malý náskok zlikvidovala byla to ona, kdo měl v závěru navrch. García svůj náskok dostala na čtvrt minuty, v konci se trochu zmenšil, i tak měla na Morejón pohodlnou rezervu. Celkově se trojice vešla pouze do 19 vteřin.

Eliška Martínková prošla první polovinu za 47:25, v té druhé však kilometrové okruhy chodila přes pět minut. Pořadím se z 33. pozice propadla až na 41. v cíli, výsledný čas se přehoupl přes 1:40 hod. Republikový titul však zástupkyně USK Praha získala s přehledem, navzdory osobním rekordům zůstaly Plzeňačky Michaela Baklíková (1:52:55) a Nelly Bugárová (1:53:00) s výrazným odstupem. Martínková spolu se Štěpánkou Pohlovou Kučerovou (1:55:26) skončily v mezistátním utkání čtvrté, jasně vyhrály Francouzky před Maďarkami a Španělkami.

Triumf Klimentové i týmu juniorek

V závodě juniorek na deset kilometrů šla Ema Klimentová dlouho v závěsu za spolufavoritkou Claudií Ventura ze Španělska. Na osmém kilometru domácí chodkyně nastoupila a hned si vybudovala 7vteřinový náskok. Ten v dalších okruzích navyšovala a do cíle dorazila v čase 47:37. Osobní rekord tím překonala o 38 vteřin. Podobný úsek by potřebovala ještě srazit, aby se kvalifikovala na srpnové MS do Limy. Ventura si došla pro stříbro o čtvrt minuty později (47:52), bronz díky osobáku 47:59 vybojovala Němka Tabea Kiefer.

Druhá česká zástupkyně Alžběta Franklová se přes polovinu trati držela ve skupince o třetí místo, v závěru ale soupeřkám nestačila a skončila sedmá. Časem 49:20 těsně zaostala za osobním rekordem. Úspěch slavily české juniorky v utkání, kde zvítězily před Francouzkami a Španělkami.

Bronzový Kukla a stříbrní junioři

Odvážně si počínal na juniorské desítce Albert Kukla. V polovině závodu byl i chvíli na čele vedoucí trojice. Pak se sice soupeřů v druhé půlce neudržel, ale náskok před ostatními si vybudoval dostatečný. A protože udržel solidní tempo po celou dobu, vedle bronzu si z Poděbrad odveze i osobní rekord vylepšený o minutu a čtvrt na 42:44 minuty. Svá maxima si posunuli také vítězný Francouz Quentin Chenuet časem 42:15 a stříbrný Nick Joel Richardt za 42:21.

Radost z osobního rekordu měl také druhý český junior v cíli Vojtěch Novák, jenž zašel 46:26 a skončil jedenáctý. Jeho výsledek spolu s Kuklou v rámci mezistátního utkání stačil na druhé místo. Jasně nejlepší byli Francouzi, Češi v součtu i jednu pozici předčili Španěly.

Výsledky
Generální partner
Českého atletického svazu
Hlavní partner
Českého atletického svazu
Oficiální partneři ČAS
Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce