Chodecké závody Poděbrady
WA Race Walking Tour Gold Meeting

4. 3. 2022

Poděbradské jubileum se blíží

V sobotu 2. dubna se na Lázeňské kolonádě uskuteční jubilejní 90. ročník mezinárodního chodeckého mítinku Poděbrady Walking

Historie chodeckých závodů v tomto středočeském lázeňském městě sahá až do sklonku 19. století. Už v roce 1894 proběhl chodecký závod z pražského Karlína do Poděbrad, což bylo ještě o dva roky dříve, než došlo k obnovení olympijských her. U jeho zrodu byli tehdy takzvaní pedestriáni (tehdejší výraz pro chodce) z oddílu AC Královské Vinohrady. Tehdy by asi jen málokdo čekal, že se závod, který byl utkáním o klubové přebornické tituly, stane celosvětově známým.

Samotný poděbradský chodecký mítink se pak koná s výjimkou čtyř válečných let každoročně už od sezóny 1929. Jedná se tak o jednu z nejtradičnějších chodeckých destinací. Zároveň je také mezi domácími i světovými chodci a chodkyněmi velice oblíbená.

Během devadesátileté historie tohoto závodu padaly v Poděbradech světové rekordy a závodily zde ty největší světové chodecké hvězdy. Díky tomu získával mítink stále většího věhlasu a do svého kalendáře ho zapojovalo stále více elitních závodníků ze všech kontinentů.

Velkého svátku se pak Poděbrady dočkaly v roce 1997, když byly hostitelem 18. Světového poháru v chůzi. Tehdy zde zazářili Ekvádorec Jefferson Pérez a Španěl Jesús Angel Garcia, kteří zvítězili v závodech na 20 a 50 kilometrů v jedinečných časech 1:18:24 a 3:39:54, což jsou výkony té nejvyšší kvality.

V roce 2017 zde proběhl evropský chodecký pohár, kde změřili síly nejlepší chodci starého kontinentu. Závod byl zároveň součástí oslav 120. výročí české atletiky. Loni v květnu se pak opět do Poděbrad vrátila evropská chodecká špička, aby se utkala v rámci mistrovství Evropy družstev. Což je soutěž, která na Lázeňské promenádě proběhne také v letech 2023 a 2025, a to je další důkaz věhlasu poděbradské chůze. Svěřená důvěra ze strany vedení Evropské atletiky je pro pořadatele velkou odměnou, ale také závazkem.

Kromě evropské a světové špičky mají diváci v rámci mítinku Poděbrady Walking možnost vidět i domácí chodecké hvězdy, jelikož se v rámci tohoto závodu koná také mistrovství České republiky mužů, žen, juniorů a juniorek a naši nejlepší si nikdy nenechají tento chodecký svátek ujít.

Mítinku se dostalo také další pocty, a to tím, že byl zařazen do nejvyšší kategorie seriálu World Athletics Race Walking Gold. Aby to toho nebylo málo, součástí poděbradského klání bude i mezistátní utkání.

Poděbradský mítink není v oblibě nejlepších světových chodců náhodou. Od devadesátých let se totiž závodí na kilometrovém okruhu v Lázeňském parku a trať je velmi rychlá. Když k tomu přidáme malebnou atmosféru lázeňského města a tradičně skvělou diváckou kulisu, není divu, že se závodnicí do Poděbrad rádi vracejí.

Výčet medailistů z olympijských her a světových šampionátů, kteří se v Poděbradech v minulosti přestavili je skutečně bohatý a tento trend si pořadatelé hodlají udržet. Jen těžko už si lze přestavit světový chodecký kalendář bez této události.

90. ročník mítinku Poděbrady Walking pak bude spojen také ještě s jedním významným jubileem. Česká atletika totiž letos slaví 125 let. Samotný závod tak bude doplněn o bohatý doprovodný program, v jehož rámci se uskuteční veřejné chodecké závody mládeže a legend, běh starosty města a chybět nebude ani populární Atletika pro děti.
Generální partner
Českého atletického svazu
Oficiální partneři ČAS
Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu


Partneři akce